Huawei nova 10 vs Samsung Galaxy A21s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei nova 10 | Samsung Galaxy A21s |
|
Released
·
July 2022
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.91 x 0.27 inches 162.2 x 73.9 x 6.9 mm |
6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.53% screen-to-body | 6.5-inch, 82.94% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | TFT |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.6 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Samsung Exynos 850 |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G76 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p, 720p | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 60 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|