Huawei Watch Ultimate vs Xiaomi Mix Flip Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Watch Ultimate | Xiaomi Mix Flip |
|
Released
·
Mar 31, 2023
|
Released
·
Jul 19, 2024
|
|
1.5-inch · 466x466px
|
6.9-inch · 2912x1224px
|
|
4GB
|
12GB · 256GB
|
|
530 mAh
|
4780 mAh
|
|
Dual camera
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.91 x 1.91 x 0.51 inches 48.5 x 48.5 x 13 mm |
6.59 x 2.91 x 0.30 inches 167.5 x 74 x 7.6 mm |
| Folded | |
| (74 x 74 x 16 mm) | |
| Weight | |
| 2.68 oz / 76.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water (up to 100 meters); IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Expedition Black, Voyage Blue | Black, White, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.5-inch | 6.9-inch, 87.66% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | AMOLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 466x466px, 439 PPI | 2912x1224px, 460 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
| Features | |
| Folding inside the device, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 4.0 inches 1392 x1208 px AMOLED 120Hz refresh rate |
|
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
|
| GPU | |
| Adreno 750 | |
| Memory | |
| 4GB | 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| HarmonyOS 3 | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 530 mAh | 4780 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Pixel size: 1.0 μm |
|
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | |
| Front | |
| 32 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
|
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Heart rate, Thermometer, ECG | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n34, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|