Huawei Pura 70 Ultra vs Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Pura 70 Ultra | Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) |
|
Released
·
Apr 29, 2024
|
Released
·
Sep 13, 2024
|
|
6.8-inch · 2844x1280px
|
12.2-inch · 2800x1840px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
16GB · 512GB
|
12GB · 256GB
|
|
10100 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 16GB/256GB - €1500 | 12GB/256GB - €570 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches 162.6 x 75.1 x 8.4 mm |
10.68 x 7.19 x 0.22 inches 271.3 x 182.5 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 7.97 oz / 226.0 g | 17.92 oz / 508.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Lock/Unlock key; Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Brown, Green | Gold, White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.35% screen-to-body | 12.2-inch, 88.96% screen-to-body |
| Type | |
| 120Hz, HDR, 2500 nits | OLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2844x1280px, 20,6:9 ratio, 459 PPI | 2800x1840px, 275 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | 5.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9010 (7 nm) | Kirin 9000S (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.62GHz Taishan Big 3x2.15GHz Taishan Mid 4x1.53GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Yes | Maleoon 910 MP4 |
| Memory | |
| 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1389 | 1304 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4381 | 4278 |
| 3D Mark High | |
| 1577 | 1058 |
| 3D Mark Low | |
| 644 | 1050 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10100 mAh | |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Wired: 100.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (Sensor-shift OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 30 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p, 720p | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 16 MP |
139
Overall
148
Photo
131
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC, Infrared | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|