Huawei P50 vs Honor 200 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P50 | Honor 200 Pro |
|
Released
·
Aug 12, 2021
|
Released
·
May 31, 2024
|
|
6.5-inch · 2700x1224px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB
|
12GB · 256GB
|
|
4100 mAh
|
5200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 29, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.16 x 2.91 x 0.31 inches 156.5mm x 73.8mm x 7.92mm |
6.43 x 2.96 x 0.32 inches 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.38 oz / 181.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP55 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Green, Pink | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.63% screen-to-body | 6.8-inch, 90.82% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | OLED, 120Hz, 4000 nits |
| Resolution | |
| 2700x1224px, 456 PPI | 2700x1224px, 437 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Qualcomm 888 4G (5 nm) | Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime Core |
1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 735 |
| Memory | |
| 8GBROM: 128 MB 12GB/512GB | 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1590 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4457 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2946 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2252 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4100 mAh | 5200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
13h 36min
Video
9h 55min
Gaming
8h 13min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 |
50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
143
Photo
120
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| Data Speed | |
|---|---|
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With Kirin 9000 processor
| System chip | Kirin 9000 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
Discover more
|
|