Huawei P30 Lite vs OnePlus 7 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 Lite | OnePlus 7 Pro 5G |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
May 30, 2019
|
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
3340 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | May 17, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
6.40 x 2.99 x 0.35 inches 162.6 x 76 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 5.61 oz / 159.0 g | 7.27 oz / 206.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Mirror gray, Nebula blue, Almond |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 84.24% screen-to-body | 6.7-inch, 88.46% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2312x1080px, 415 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 515 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710 (12 nm) | Snapdragon 855 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3340 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | OnePlus Warp Charge |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 30.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p |
16 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 28, 2019 FCC ID value: 2ABZ2-GM1925 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.92 W/kg Body: 0.79 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg Phablet: 3.28 W/kg |
|
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
Discover more
|
|