Huawei P30 Lite vs Huawei Mate X2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 Lite | Huawei Mate X2 |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Feb 25, 2021
|
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
3340 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | Feb 22, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $2785 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
6.37 x 5.74 x 0.32 inches 161.8 x 145.8 x 8.2 mm |
| Folded | |
| 6.37 x2.93 x0.57 inches (161.8 x 74.6 x 14.7 mm) | |
| Weight | |
| 5.61 oz / 159.0 g | 10.41 oz / 295.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Crystal Blue, Crystal Pink, White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 84.24% screen-to-body | 8.0-inch, 86.89% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 2312x1080px, 415 PPI | 2480x2200px, 414 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2700 x1160 px OLED 90Hz refresh rate, Ambient light sensor, Proximity senso |
|
| Rear cover display | |
| Part of the main display | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710 (12 nm) | Kirin 9000 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77@3.13 GHz 3 x Cortex-A77@2.54 GHz 4 x Cortex-A55@2.05 GHz |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | Mali-G78 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
8GB (LPDDR4)/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3340 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Huawei SuperCharge |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 55.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera, Doubles as a selfie camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
16 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.4 Focal Length: 240 mm |
| Fourth camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing | 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p |
16 MP (Wide Angle) Video capture: UW 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
Discover more
|
|