Huawei P30 vs Samsung Galaxy Note 20 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 | Samsung Galaxy Note 20 Ultra |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
6.9-inch · 3088x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
3650 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1300 12GB/256GB - €1266 12GB/512GB - $1450 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.87 x 2.81 x 0.30 inches 149.1 x 71.4 x 7.57 mm |
6.49 x 3.04 x 0.32 inches 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Breathing, Crystal aurora, Black | Mystic black, Mystic bronze, Mystic white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 85.83% screen-to-body | 6.9-inch, 91.63% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 496 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) Europe version - Exynos 990 |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 Europe version - Octa-core, 2x2.73GHz Exynos M5, 2x2.5GHz Cortex-A76, 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 650 Europe version - Mali G77 MP11 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1208 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3047 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1510 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1097 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3650 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 37min
Browsing
9h 33min
Video
7h 0min
Gaming
7h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 120 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Object tracking, EIS |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISELE-LX9 | Date approved: Jul 06, 2020 FCC ID value: A3LSMN986U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.53 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.04 W/kg Wireless Router: 0.63 W/kg Phablet: 1.82 W/kg |
Head: 0.78 W/kg Body: 1.04 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg Phablet: 3.92 W/kg |
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Memory | 256GB |
| Prices (MSRP) | €1266 |
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 |
for Verizon
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
|---|---|
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|