Huawei P30 vs Samsung Galaxy A55 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 | Samsung Galaxy A55 5G |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Mar 20, 2024
|
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
3650 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | Mar 11, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $489 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.87 x 2.81 x 0.30 inches 149.1 x 71.4 x 7.57 mm |
6.34 x 3.05 x 0.00 inches 161.1 x 77.4 8.2 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Breathing, Crystal aurora, Black | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 85.83% screen-to-body | 6.6-inch, 84.30% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 550 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1510 (Good) |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Exynos 1480 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.7GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Yes |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1163 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3487 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 930 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 916 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3650 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 36min
Browsing
17h 7min
Video
8h 15min
Gaming
9h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
132
Overall
140
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISELE-LX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.53 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.04 W/kg Wireless Router: 0.63 W/kg Phablet: 1.82 W/kg |
|
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|