Huawei P30 vs Motorola Moto G30 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 | Motorola Moto G30 |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Feb 16, 2021
|
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
3650 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | Feb 16, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.87 x 2.81 x 0.30 inches 149.1 x 71.4 x 7.57 mm |
6.50 x 2.98 x 0.36 inches 165.22 x 75.73 x 9.14 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water; IP52 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Breathing, Crystal aurora, Black | Phantom black, Pastel sky |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 85.83% screen-to-body | 6.5-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | 3.6 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 662 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
4GB/128GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3650 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 47min
Gaming
8h 0min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, UMTS |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISELE-LX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.53 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.04 W/kg Wireless Router: 0.63 W/kg Phablet: 1.82 W/kg |
|
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|