Huawei P30 vs Apple iPhone 11 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 | Apple iPhone 11 Pro Max |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2688x1242px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
3650 mAh
|
3969 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.87 x 2.81 x 0.30 inches 149.1 x 71.4 x 7.57 mm |
6.22 x 3.06 x 0.32 inches 158 x 77.8 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Breathing, Crystal aurora, Black | Gold, Silver, Space gray, Midnight green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 85.83% screen-to-body | 6.5-inch, 84.52% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | OLED, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI | 2688x1242px, 19.5:9 ratio, 456 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1742 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4107 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2103 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3650 mAh, Li - Polymer | 3969 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 49min
Browsing
12h 54min
Video
8h 58min
Gaming
7h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISELE-LX9 | Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3306A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.53 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.04 W/kg Wireless Router: 0.63 W/kg Phablet: 1.82 W/kg |
Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1249 |
Discover more
|
|