Huawei Nova 9 vs Huawei Mate 50 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Nova 9 | Huawei Mate 50 Pro |
|
Released
·
October 2021
|
Released
·
Sep 28, 2022
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2616x1212px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4300 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 21, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.90 x 0.31 inches 160 x 73.7 x 7.8 mm |
6.38 x 2.97 x 0.33 inches 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.17 oz / 175.0 g | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Starry Blue, Black, Green, Violet | Black, Silver, Purple, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 89.89% screen-to-body | 6.7-inch, 91.44% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19:5 ratio, 392 PPI | 2616x1212px, 19.5:9 ratio, 428 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo670 |
1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 8GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm |
50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (240 fps) HDR, EIS |
Yes |
| Front | |
| 32 MP | 13 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 3 |
|---|---|
Discover more
|
|