Huawei MediaPad M5 lite vs Huawei P30 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MediaPad M5 lite | Huawei P30 Lite |
|
7500 mAh
|
3340 mAh
|
|
10.1-inch · 1200x1920px
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 28, 2018 | Mar 26, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.58 x 6.39 x 0.30 inches 243.4 x 162.2 x 7.7 mm |
6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gold, Gray | Black, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 74.89% screen-to-body | 6.2-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1200x1920px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2312x1080px, 415 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 659 (16 nm) | HiSilicon Kirin 710 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali T830 MP2 | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB 3GB/32GB |
4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (8.0 Oreo) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7500 mAh, Li - Polymer | 3340 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Huawei SuperCharge |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2, Yes | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | 1, 3, 5, 7, 8, 28 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
Wi-Fi only
Discover more
|
|