Huawei MediaPad M5 lite vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MediaPad M5 lite | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
7500 mAh
|
8160 mAh
|
|
10.1-inch · 1200x1920px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 28, 2018 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.58 x 6.39 x 0.30 inches 243.4 x 162.2 x 7.7 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | 15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Gold, Gray | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 74.89% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1200x1920px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 659 (16 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali T830 MP2 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB 3GB/32GB |
8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.0 Oreo) | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7500 mAh, Li - Polymer | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi only
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|