Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) vs Apple iPad Pro 13-inch (M5, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) | Apple iPad Pro 13-inch (M5, 2025) |
|
Released
·
Dec 26, 2024
|
Released
·
Oct 22, 2025
|
|
13.2-inch · 2880x1920px
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10100 mAh
|
10290 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 16, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1049 | 8GB/256GB - $1299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.38 x 7.72 x 0.22 inches 289.1 x 196.1 x 5.5 mm |
11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
| Weight | |
| 20.46 oz / 580.0 g LTE version - 590 g |
20.53 oz / 582.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Black, White, Gold | Silver, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.2-inch, 91.54% screen-to-body | 13.0-inch, 86.26% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, HDR, 1000 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2880x1920px, 3:2 ratio, 262 PPI | 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 776 (Poor) | 1578 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin T92 | Apple M5 |
| Processor | |
| Octa-core | Nona-core |
| GPU | |
| Yes | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1TB 16GB/2TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | iPadOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1575 | 4130 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4536 | 15402 |
| 3D Mark High | |
| 1840 | 8881 |
| 3D Mark Low | |
| 1835 | 6860 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10100 mAh | 10290 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
4h 32min
Browsing
7h 47min
Video
6h 36min
Gaming
10h 11min
Battery Life Estimate
6h 24min
Browsing
15h 19min
Video
9h 18min
Gaming
7h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
ToF 3D depth sensing |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 MIMO, Wi-Fi Direct |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 20.81 oz / 590.0 g |
|---|---|
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|