Huawei MatePad Pro 12.6 vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad Pro 12.6 | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
12.6-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
10050 mAh
|
8160 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 02, 2021 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.27 x 11.28 x 0.26 inches 184.7 x 286.5 x 6.7 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 21.48 oz / 609.0 g | 15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Multimedia control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Matte Gray, Green, Silver | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.6-inch, 87.01% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 240 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9000E (5 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali-G78 MP22 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10050 mAh | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
ToF 3D depth sensing |
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD HDR, Time-lapse video | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p |
12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|