Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) vs Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) | Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) |
|
Released
·
Sep 13, 2024
|
Released
·
Dec 26, 2024
|
|
12.2-inch · 2800x1840px
|
13.2-inch · 2880x1920px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10100 mAh
|
10100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €570 | 12GB/256GB - €1049 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.68 x 7.19 x 0.22 inches 271.3 x 182.5 x 5.5 mm |
11.38 x 7.72 x 0.22 inches 289.1 x 196.1 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 17.92 oz / 508.0 g | 20.46 oz / 580.0 g LTE version - 590 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Gold, White, Black | Black, White, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.2-inch, 88.96% screen-to-body | 13.2-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, 2000 nits | OLED, 144Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2800x1840px, 275 PPI | 2880x1920px, 3:2 ratio, 262 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 776 (Poor) |
| Bright Min | |
| 5.8 (Poor) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9000S (7 nm) | Kirin T92 |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.62GHz Taishan Big 3x2.15GHz Taishan Mid 4x1.53GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Maleoon 910 MP4 | Yes |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1304 | 1575 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4278 | 4536 |
| 3D Mark High | |
| 1058 | 1840 |
| 3D Mark Low | |
| 1050 | 1835 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10100 mAh | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 32min
Browsing
7h 47min
Video
6h 36min
Gaming
10h 11min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 20.81 oz / 590.0 g |
|---|---|
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|