Huawei Mate XT Ultimate Design vs OPPO Find N5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate XT Ultimate Design | OPPO Find N5 |
|
Released
·
Feb 18, 2025
|
Released
·
Feb 24, 2025
|
|
10.2-inch · 3184x2232px
|
8.1-inch · 2616x2480px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
5600 mAh
|
5600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/256GB - €3499 | 16GB/512GB - $1870 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 8.62 x 0.19 inches 156.7 x 219 x 3.6 mm |
6.33 x 5.73 x 0.17 inches (~0.23 inches with camera bump) 160.87 x 145.58 x 4.21 mm (~5.8 mm with camera bump) |
| Folded | |
| (156.7 x 73.5 x 12.8 mm) | 6.33 x2.92 x0.35 inches (160.87 x 74.42 x 8.9 mm) |
| Weight | |
| 10.51 oz / 298.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water; IPX9 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Red, Black | Cosmic Black, Misty White Back cover: Aerospace-grade fiber |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 91.95% screen-to-body | 8.1-inch, 90.76% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | OLED, 120Hz, 2100 nits |
| Resolution | |
| 3184x2232px, 381 PPI | 2616x2480px, 9.9:9 ratio, 444 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.4 inches 2232 x1008 px OLED |
|
| Rear cover display | |
| 6.6 inches 2616 x1140 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support, Dolby Vision |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 850 (Poor) | 1389 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9010 (7 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
Septa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 5x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Maleoon 910 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1367 | 2684 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3917 | 7244 |
| 3D Mark High | |
| 1572 | 5577 |
| 3D Mark Low | |
| 824 | 3430 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5600 mAh | 5600 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 24min
Browsing
16h 46min
Video
11h 8min
Gaming
9h 44min
Battery Life Estimate
6h 5min
Browsing
16h 53min
Video
6h 31min
Gaming
9h 53min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 21 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Optical zoom: 5.5x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.7 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2.75" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP Folded: 8 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
145
Overall
146
Photo
145
Video
146
Overall
152
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|