Huawei Mate X2 vs OPPO Find N2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate X2 | OPPO Find N2 |
|
Released
·
Feb 25, 2021
|
Released
·
Dec 23, 2022
|
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
7.1-inch · 1920x1792px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
4520 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 22, 2021 | Dec 15, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $2785 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 5.74 x 0.32 inches 161.8 x 145.8 x 8.2 mm |
5.20 x 5.53 x 0.29 inches 132.2 x 140.5 x 7.4 mm |
| Folded | |
| 6.37 x2.93 x0.57 inches (161.8 x 74.6 x 14.7 mm) | (132.2 x 72.6 x 14.6 mm) |
| Weight | |
| 10.41 oz / 295.0 g | 8.36 oz / 237.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
| Resistance | |
| Yes | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Crystal Blue, Crystal Pink, White, Black | Black, Green, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.89% screen-to-body | 7.1-inch, 87.44% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2480x2200px, 414 PPI | 1920x1792px, 370 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2700 x1160 px OLED 90Hz refresh rate, Ambient light sensor, Proximity sensor | 5.5 inches 2120 x1080 px AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Rear cover display | |
| Part of the main display | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9000 (5 nm) | SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3130 MHz Cortex-A77@3.13 GHz 3 x Cortex-A77@2.54 GHz 4 x Cortex-A55@2.05 GHz |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G78 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 8GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1360 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3860 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2819 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1703 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4520 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W | Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 31min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera, Doubles as a selfie camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.4 Focal Length: 240 mm |
32 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm Sensor size: 1/2.74" |
| Fourth camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 16 MP (Wide Angle) Video capture: UW 1080p |
32 MP Folded: 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
128
Overall
138
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84 | n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
With eco leather back
| Weight | 8.36 oz / 237.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|