Huawei Mate X2 vs Huawei P30 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate X2 | Huawei P30 Lite |
|
Released
·
Feb 25, 2021
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
3340 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 22, 2021 | Mar 26, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| $2785 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 5.74 x 0.32 inches 161.8 x 145.8 x 8.2 mm |
6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
| Folded | |
| 6.37 x2.93 x0.57 inches (161.8 x 74.6 x 14.7 mm) | |
| Weight | |
| 10.41 oz / 295.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Crystal Blue, Crystal Pink, White, Black | Black, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.89% screen-to-body | 6.2-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2480x2200px, 414 PPI | 2312x1080px, 415 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2700 x1160 px OLED 90Hz refresh rate, Ambient light sensor, Proximity senso |
|
| Rear cover display | |
| Part of the main display | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9000 (5 nm) | HiSilicon Kirin 710 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3130 MHz Cortex-A77@3.13 GHz 3 x Cortex-A77@2.54 GHz 4 x Cortex-A55@2.05 GHz |
Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G78 | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 8GB/512GB |
4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 3340 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Huawei SuperCharge |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera, Doubles as a selfie camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.4 Focal Length: 240 mm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) Video calling, Video sharing | 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 16 MP (Wide Angle) Video capture: UW 1080p |
32 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Infrared | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 3, 5, 7, 8, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
Discover more
|
|