Huawei Mate X vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate X | Samsung Galaxy Tab S10 Ultra |
|
Released
·
Nov 15, 2019
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 512GB
|
12GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
11200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| $2299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 5.76 x 0.43 inches 161.3 x 146.2 x 11 mm |
12.85 x 8.21 x 0.21 inches 326.4 x 208.6 x 5.4 mm |
| Folded | |
| 6.35 x3.08 x0.43 inches (161.3 x 78.3 x 11 mm) | |
| Weight | |
| 10.41 oz / 295.0 g | 25.50 oz / 723.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Blue | Moonstone Gray, Platinum Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.86% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2480x2200px, 414 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Features | |
| Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor |
| Front cover display | |
| 6.6 inches 2480 x1148 px Part of the main display |
|
| Rear cover display | |
| 6.4 inches 2480 x892 px Part of the main display |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 809 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/512GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2111 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7319 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5352 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3695 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 11200 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 51min
Browsing
8h 47min
Video
6h 30min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera, Doubles as a selfie camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 40 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" |
13 MP Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes Video calling, Video sharing |
|
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n77, n78, n79 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RA and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|