Huawei Mate 70 vs DOOGEE S200 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 70 | DOOGEE S200 |
|
Released
·
Nov 26, 2024
|
|
|
6.7-inch · 2688x1216px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5300 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €720 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 2.99 x 0.31 inches 160.9 x 75.9 x 7.8 mm |
7.07 x 3.25 x 0.63 inches 179.5 x 82.5 x 16 mm |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Black, Purple, White, Green | Black, Yellow, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.07% screen-to-body | 6.7-inch, 73.55% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2688x1216px, 440 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 392 PPI |
| Additional display | |
| 1.3 inches, 466 x466 px, AMOLED, Touch screen: Yes | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin | MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Yes | Mali G68 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5300 mAh | 10100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Reverse wireless charging, Reverse wired charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
100 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
20 MP |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
2 MP (Macro) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD | Yes |
| Front | |
| 13 MP | 20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|