Huawei Mate 40 Pro vs Apple iPhone 15 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 40 Pro | Apple iPhone 15 Pro |
|
4400 mAh
|
3274 mAh
|
|
6.8-inch · 2772x1334px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 22, 2020 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| €1200 | 8GB/128GB - $999 | €1199 8GB/256GB - $1099 8GB/512GB - $1299 8GB/1TB - $1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.97 x 0.36 inches 162.9 x 75.5 x 9.1 mm |
5.77 x 2.78 x 0.32 inches (~0.48 inches with camera bump) 146.6 x 70.6 x 8.25 mm (~12.28 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.48 oz / 212.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Mystic silver | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 93.79% screen-to-body | 6.1-inch, 88.23% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2772x1334px, 18.5:9 ratio, 455 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2215 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 9000 (5 nm) | A17 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3130 MHz Arm Cortex-A77 and Arm Cortex-A55 |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Mali G78 MP24 | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 3.1) | 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2920 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7447 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3628 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh | 3274 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 43min
Browsing
14h 54min
Video
6h 54min
Gaming
8h 51min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX803 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX713 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 13 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
153
Overall
156
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8435A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
|
Alternative variants
4G only and with HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|