Huawei Mate 20 X vs Samsung Galaxy S10 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 20 X | Samsung Galaxy S10 5G |
|
Released
·
Oct 26, 2018
|
Released
·
May 16, 2019
|
|
7.2-inch · 2244x1080px
|
6.7-inch · 3040x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 16, 2018 | Feb 20, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $1300 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.87 x 3.36 x 0.32 inches 174.6 x 85.4 x 8.15 mm |
6.40 x 3.04 x 0.31 inches 162.6 x 77.1 x 7.94 mm |
| Weight | |
| 8.18 oz / 232.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom silver, Midnight blue | Crown silver, Majestic black, Royal gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.2-inch, 87.76% screen-to-body | 6.7-inch, 89.26% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR | Dynamic AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2244x1080px, 18.7:9 ratio, 346 PPI | 3040x1440px, 19:9 ratio, 502 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 855 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 20 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.7" |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 24 MP | 10 MP (Dual-Camera, Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling), VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, ANT+, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n260, n261 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 4, 2, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 05, 2019 FCC ID value: A3LSMG977U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.30 W/kg Body: 1.11 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.39 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
|
Alternative variants
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Type | 4200 mAh |
| Colors | Emerald green |
| 5G Bands | n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1400 |
Discover more
|
|