Huawei Mate 20 X vs Huawei Mate 40 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 20 X | Huawei Mate 40 Pro |
|
Released
·
Oct 26, 2018
|
|
|
7.2-inch · 2244x1080px
|
6.8-inch · 2772x1334px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4400 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 16, 2018 | Oct 22, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €1200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.87 x 3.36 x 0.32 inches 174.6 x 85.4 x 8.15 mm |
6.41 x 2.97 x 0.36 inches 162.9 x 75.5 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 8.18 oz / 232.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom silver, Midnight blue | Black, Mystic silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.2-inch, 87.76% screen-to-body | 6.8-inch, 93.79% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2244x1080px, 18.7:9 ratio, 346 PPI | 2772x1334px, 18.5:9 ratio, 455 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | HiSilicon Kirin 9000 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 3130 MHz Arm Cortex-A77 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Mali G78 MP24 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 4400 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
| Third camera | |
| 20 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.7" |
12 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 24 MP | 13 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling), VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | 32-Bit DAC |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Type | 4200 mAh |
| Colors | Emerald green |
| 5G Bands | n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
4G only and with HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|