Huawei Mate 20 X vs Apple iPhone 15 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 20 X | Apple iPhone 15 Pro Max |
|
Released
·
Oct 26, 2018
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
7.2-inch · 2244x1080px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4422 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 16, 2018 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $1199 | €1449 8GB/512GB - $1399 8GB/1TB - $1599 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.87 x 3.36 x 0.32 inches 174.6 x 85.4 x 8.15 mm |
6.30 x 3.02 x 0.32 inches (~0.48 inches with camera bump) 159.9 x 76.7 x 8.25 mm (~12.28 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 8.18 oz / 232.0 g | 7.80 oz / 221.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom silver, Midnight blue | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.2-inch, 87.76% screen-to-body | 6.7-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2244x1080px, 18.7:9 ratio, 346 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2231 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | A17 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (NVMe) 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2958 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7288 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4236 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 4422 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 26min
Browsing
19h 20min
Video
9h 45min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX803 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 20 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.7" |
12 MP (Telephoto, Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX913 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 24 MP | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
154
Overall
157
Photo
152
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling), VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8439A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Type | 4200 mAh |
| Colors | Emerald green |
| 5G Bands | n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|