Honor View30 Pro vs Xiaomi Poco X2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor View30 Pro | Xiaomi Poco X2 |
|
Released
·
Nov 26, 2019
|
Released
·
Feb 11, 2020
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4100 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 26, 2019 | Feb 04, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.98 x 0.35 inches 162.7 x 75.8 x 8.8 mm |
6.51 x 3.02 x 0.35 inches 165.3 x 76.6 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean blue, Galaxy black, Icelandic frost, Sunrise orange | Matrix purple, Phoenix red, Atlantis blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.56% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 990 (7 nm) | Snapdragon 730G SM7150-AB (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP16 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4100 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Qualcomm Quick Charge 4+ |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 40 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 1.01 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.4 μm |
2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (960 fps) EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR) Video capture: 4K UHD |
20 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n41, n77, n78, n79, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|