Honor View30 Pro vs Huawei Mate 40 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor View30 Pro | Huawei Mate 40 Pro |
|
Released
·
Nov 26, 2019
|
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2772x1334px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4100 mAh
|
4400 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 26, 2019 | Oct 22, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €1200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.98 x 0.35 inches 162.7 x 75.8 x 8.8 mm |
6.41 x 2.97 x 0.36 inches 162.9 x 75.5 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean blue, Galaxy black, Icelandic frost, Sunrise orange | Black, Mystic silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.56% screen-to-body | 6.8-inch, 93.79% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI | 2772x1334px, 18.5:9 ratio, 455 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 990 (7 nm) | HiSilicon Kirin 9000 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 3130 MHz Arm Cortex-A77 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP16 | Mali G78 MP24 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4100 mAh, Li - Polymer | 4400 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 40 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 1.01 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (960 fps) EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR) Video capture: 4K UHD |
13 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n41, n77, n78, n79, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
4G only and with HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|