Honor View30 Pro vs Apple iPhone 11 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor View30 Pro | Apple iPhone 11 Pro Max |
|
Released
·
Nov 26, 2019
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2688x1242px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4100 mAh
|
3969 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 26, 2019 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.98 x 0.35 inches 162.7 x 75.8 x 8.8 mm |
6.22 x 3.06 x 0.32 inches 158 x 77.8 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean blue, Galaxy black, Icelandic frost, Sunrise orange | Gold, Silver, Space gray, Midnight green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.56% screen-to-body | 6.5-inch, 84.52% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI | 2688x1242px, 19.5:9 ratio, 456 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 990 (7 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Mali-G76 MP16 | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1742 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4107 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2103 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4100 mAh, Li - Polymer | 3969 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 49min
Browsing
12h 54min
Video
8h 58min
Gaming
7h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 40 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 1.01 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (960 fps) EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR) Video capture: 4K UHD |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n41, n77, n78, n79, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3306A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1249 |
Discover more
|
|