Honor Magic5 Pro vs Samsung Galaxy S24 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic5 Pro | Samsung Galaxy S24 FE |
|
Released
·
Mar 31, 2023
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
6.8-inch · 2848x1312px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 512GB
|
8GB · 128GB
|
|
5100 mAh
|
4700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 27, 2023 | Oct 03, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $650 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.35 inches 162.9 x 76.7 x 8.77 mm |
6.38 x 3.04 x 0.31 inches (~0.38 inches with camera bump) 162 x 77.3 x 8 mm (~9.6 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.73 oz / 219.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Meadow Green, Black | Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.58% screen-to-body | 6.7-inch, 88.06% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2848x1312px, 19.5:9 ratio, 460 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1756 (Good) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) | Exynos 2400e S5E9945 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Xclipse 940 |
| Memory | |
| 12GB/512GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1235 | 2153 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3969 | 6631 |
| 3D Mark High | |
| 3684 | 3861 |
| 3D Mark Low | |
| 1643 | 2435 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh, Li - Polymer | 4700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 11min
Browsing
15h 8min
Video
11h 3min
Gaming
10h 33min
Battery Life Estimate
6h 20min
Browsing
15h 39min
Video
8h 3min
Gaming
10h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.6 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F3.0 |
10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) | 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
150
Overall
153
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|