Honor Magic3 Pro vs Honor Magic3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic3 Pro | Honor Magic3 |
|
Released
·
August 2021
|
Released
·
August 2021
|
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4600 mAh
|
4600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 12, 2021 | Aug 12, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €1099 | €1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 7.51 oz / 213.0 g Vegan leather back - 212 g |
7.16 oz / 203.0 g Vegan leather back - 202 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP54 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 94.87% screen-to-body | 6.8-inch, 94.87% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI | 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888+ SM8350-AC (5 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 680 Prime | Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" | 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F3.5 Sensor size: 1/2" |
64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
| Fourth camera | |
| 64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 13 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | Yes |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| Data Speed | |
|---|---|
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour |
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour, Blue Hour |
Discover more
|
|