Honor Magic3 vs Huawei Mate 40 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic3 | Huawei Mate 40 Pro |
|
Released
·
August 2021
|
|
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
6.8-inch · 2772x1334px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
4400 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 12, 2021 | Oct 22, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €1099 | €1200 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
6.41 x 2.97 x 0.36 inches 162.9 x 75.5 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g Vegan leather back - 202 g |
7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Black, Mystic silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 94.87% screen-to-body | 6.8-inch, 93.79% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI | 2772x1334px, 18.5:9 ratio, 455 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | HiSilicon Kirin 9000 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime |
Octa-core 3130 MHz Arm Cortex-A77 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Mali G78 MP24 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 4400 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
| Third camera | |
| 64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
12 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 13 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
4G only and with HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour, Blue Hour |
Discover more
|
|