Honor Magic3 vs Honor Magic Vs Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic3 | Honor Magic Vs |
|
Released
·
August 2021
|
Released
·
Dec 30, 2022
|
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
7.9-inch · 2272x1984px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 12, 2021 | Nov 23, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
6.31 x 5.57 x 0.24 inches 160.3 x 141.5 x 6.1 mm |
| Folded | |
| (160.3 x 72.6 x 12.9 mm) | |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g Vegan leather back - 202 g |
9.42 oz / 267.0 g Leather back version - 261 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White | Cyan, Black, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 94.87% screen-to-body | 7.9-inch, 87.98% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 90Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI | 2272x1984px, 10.3:9 ratio, 382 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2560 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support, Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5 GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1343 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3930 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2836 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1574 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) HDR, EIS |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With Leather back
| Weight | 9.21 oz / 261.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Leathe |
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour, Blue Hour |
Discover more
|
|