Honor Magic Vs vs Samsung Galaxy Z Fold 5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic Vs | Samsung Galaxy Z Fold 5 |
|
Released
·
Dec 30, 2022
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
7.9-inch · 2272x1984px
|
7.6-inch · 2176x1812px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2022 | Jul 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 5.57 x 0.24 inches 160.3 x 141.5 x 6.1 mm |
6.10 x 5.11 x 0.24 inches 154.9 x 129.9 x 6.1 mm |
| Folded | |
| (160.3 x 72.6 x 12.9 mm) | 6.10 x2.64 x0.52 inches (154.9 x 67.1 x 13.4 mm) |
| Weight | |
| 9.42 oz / 267.0 g Leather back version - 261 g |
8.92 oz / 253.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Cyan, Black, Orange | Icy Blue, Phantom Black, Cream, Gray, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.9-inch, 87.98% screen-to-body | 7.6-inch, 91.12% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR, 800 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2272x1984px, 10.3:9 ratio, 382 PPI | 2176x1812px, 21.6:18 ratio, 373 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2560 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | 6.2 inches 2316 x904 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2), Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1591 (Good) |
| Bright Min | |
| 4.4 (Poor) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5 GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1343 | 2062 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3930 | 5531 |
| 3D Mark High | |
| 2836 | 3886 |
| 3D Mark Low | |
| 1574 | 2158 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 41min
Browsing
9h 22min
Video
6h 30min
Gaming
9h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 | 10 MP (Telephoto) Aperture size: F2.4 Focal Length: 66 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) HDR, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 4 MP (Under-screen) Folded: 10 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
140
Overall
144
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n40, n41, n66, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 26, 2023 FCC ID value: A3LSMF946U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.16 W/kg Body: 1.07 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg |
|
Alternative variants
With Leather back
| Weight | 9.21 oz / 261.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Leathe |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|