Honor 9A vs Honor 50 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 9A | Honor 50 |
|
Released
·
Jul 01, 2020
|
Released
·
Jun 25, 2021
|
|
6.3-inch · 1600x720px
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 23, 2020 | Jun 16, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €230 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.92 x 0.36 inches 159.07 x 74.06 x 9.04 mm |
6.30 x 2.91 x 0.30 inches 160 x 73.8 x 7.7 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 6.17 oz / 175.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Metal |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ice green, Midnight black, Phantom blue | Frost Crystal, Amber Red, Emerald Green, Midnight Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.26% screen-to-body | 6.6-inch, 89.59% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 278 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 392 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P22 MT6762R (12 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8320 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 3GB/64GB (eMMC 5.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Object tracking, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2021 FCC ID value: 2AYGCNTH-NX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.08 W/kg Body: 0.38 W/kg Simultaneous Transmission: 1.09 W/kg Wireless Router: 0.49 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|