Honor 70 vs Nokia X30 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 70 | Nokia X30 |
|
Released
·
Jun 02, 2022
|
Released
·
Sep 21, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4800 mAh
|
4200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.89 x 0.31 inches 161.4 x 73.3 x 7.9 mm |
6.26 x 2.91 x 0.31 inches 158.9 x 73.9 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Emerald Green, Icelandic Frost, Crystal Silver | Cloudy Blue, Ice White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.72% screen-to-body | 6.4-inch, 84.93% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 90Hz, 700 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.4 (Poor) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| 1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.4GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 4200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
USB Power Delivery, Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 55min
Video
8h 47min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.06" |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 3.0) |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|