Honor 70 vs Huawei nova 9 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 70 | Huawei nova 9 Pro |
|
Released
·
Jun 02, 2022
|
Released
·
September 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2676x1236px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4800 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.89 x 0.31 inches 161.4 x 73.3 x 7.9 mm |
6.43 x 2.93 x 0.31 inches 163.4 x 74.4 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Emerald Green, Icelandic Frost, Crystal Silver | Black, Blue, Green, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.72% screen-to-body | 6.7-inch, 91.25% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2676x1236px, 19:5:9 ratio, 439 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.4 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| 1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.4GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2400 MHz Kryo670 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 642L |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/128GB (UFS) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | HarmonyOS 2 |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 100.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD, 1080p, 720p HDR, EIS |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|