Honor 50 SE vs Honor 9X Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 50 SE | Honor 9X |
|
Released
·
Jun 25, 2021
|
Released
·
October 2019
|
|
6.8-inch · 2388x1080px
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 16, 2021 | Oct 24, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 2.98 x 0.31 inches 164.7 x 75.6 x 8 mm |
6.44 x 3.04 x 0.35 inches 163.5 x 77.3 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.74 oz / 191.0 g | 6.94 oz / 196.8 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Silver | Midnight black, Sapphire blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.38% screen-to-body | 6.6-inch, 84.40% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2388x1080px, 19.5:9 ratio, 387 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 900 MT6877 (6 nm) | HiSilicon Kirin 710F (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Cortex-A78 |
Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G68 MC4 | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Object tracking, EIS | 1080p (30 fps), 720p EIS |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP (Pop-up) Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | 1, 3, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|