Honor 50 Pro vs Samsung Galaxy A12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 50 Pro | Samsung Galaxy A12 |
|
Released
·
Jun 25, 2021
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
|
6.7-inch · 2676x1236px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 16, 2021 | Nov 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.94 x 0.31 inches 163.5 x 74.7 x 8 mm |
6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Frost Crystal, Amber Red, Emerald Green, Midnight Black | Black, White, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.79% screen-to-body | 6.5-inch, 85.80% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | LCD |
| Resolution | |
| 2676x1236px, 19.5:9 ratio, 439 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 642L | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 8GB/256GB | 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Samsung Adaptive Fast Charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Object tracking, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP (Dual-Camera) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share,MirrorLink |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|