Honor 50 vs Xiaomi Redmi Note 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 50 | Xiaomi Redmi Note 12 Pro |
|
Released
·
Jun 25, 2021
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 16, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.91 x 0.30 inches 160 x 73.8 x 7.7 mm |
6.42 x 2.99 x 0.31 inches 163 x 76 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.17 oz / 175.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Frost Crystal, Amber Red, Emerald Green, Midnight Black | Stardust Purple, Frosted Blue, Onyx Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 89.59% screen-to-body | 6.7-inch, 86.73% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | OLED, 120Hz, HDR, 900 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 392 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
Octa-core 2x2.6GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G68 MC4 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/256GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 966 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2342 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 636 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 22min
Gaming
9h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9/F24.0 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Object tracking, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | 1, 3, 5, 8, 19 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2021 FCC ID value: 2AYGCNTH-NX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.08 W/kg Body: 0.38 W/kg Simultaneous Transmission: 1.09 W/kg Wireless Router: 0.49 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|