Honor 50 vs Samsung Galaxy A52s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 50 | Samsung Galaxy A52s |
|
Released
·
Jun 25, 2021
|
Released
·
Sep 01, 2021
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 16, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.91 x 0.30 inches 160 x 73.8 x 7.7 mm |
6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.17 oz / 175.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Frost Crystal, Amber Red, Emerald Green, Midnight Black | Awesome Mint, Awesome Violet, Awesome White, Awesome Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 89.59% screen-to-body | 6.5-inch, 84.79% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 392 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 670 | Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 642L |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB | 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 2.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 25.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Object tracking, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | 1, 3, 7, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2021 FCC ID value: 2AYGCNTH-NX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.08 W/kg Body: 0.38 W/kg Simultaneous Transmission: 1.09 W/kg Wireless Router: 0.49 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB ram and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|