Honor 200 Pro vs OnePlus 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 200 Pro | OnePlus 13 |
|
Released
·
May 31, 2024
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5200 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 31, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €799 | 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 2.96 x 0.32 inches 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP55 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Green, Pink | Black, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.82% screen-to-body | 6.8-inch, 90.88% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 4000 nits | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2700x1224px, 437 PPI | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2326 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (3 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 735 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1590 | 2967 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4457 | 9081 |
| 3D Mark High | |
| 2946 | 6330 |
| 3D Mark Low | |
| 2252 | 4452 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5200 mAh | 6000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
13h 36min
Video
9h 55min
Gaming
8h 13min
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 50 MP (Dual-Camera) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
131
Overall
143
Photo
120
Video
145
Overall
149
Photo
141
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Yes | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|