HTC P4350 Herald vs Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| HTC P4350 Herald | Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G |
|
1130 mAh
|
5000 mAh
|
|
2.8-inch · 320x240px
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
0.06GB
|
6GB · 64GB
|
|
Released
·
Feb 18, 2022
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.29 x 2.32 x 0.66 inches 109 x 59 x 17 mm |
6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
| Weight | |
| 5.92 oz / 168.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Notification light, Stylus, Full keyboard, Soft keys | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Camera shutter; Right: Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 2.8-inch, 37.81% screen-to-body | 6.7-inch, 113.62% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 320x240px, 143 PPI | 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.4 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| TI OMAP850 | Snapdragon 665G SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Single core 200 MHz |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A78 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 619 | |
| Memory | |
| 0.06GBROM: 128 MB | 6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSD | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Windows Mobile Professional | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 1130 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 17min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 16 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 2.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| Yes | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Computer sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 08, 2007 FCC ID value: NM8HERA | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.72 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.40 W/kg Measured in: 1900 MHz |
|
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|