Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy A54 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel Tablet | Samsung Galaxy A54 5G |
|
Released
·
Jun 20, 2023
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
7020 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | Mar 15, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.16 x 6.65 x 0.32 inches 258 x 169 x 8.1 |
6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Porcelain, Hazel, Rose | Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet |
| Tablet dock | |
| Yes | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 79.76% screen-to-body | 6.4-inch, 81.47% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Yes | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1468 | 994 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | 2765 |
| 3D Mark High | |
| 1858 | 809 |
| 3D Mark Low | |
| 1848 | 805 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7020 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
4h 42min
Browsing
6h 48min
Video
9h 12min
Gaming
6h 37min
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
126
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, Proprietary, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|