Google Pixel 8a vs nubia Z70 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8a | nubia Z70 Ultra |
|
Released
·
May 14, 2024
|
Released
·
Nov 25, 2024
|
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4492 mAh
|
6150 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €549 | 12GB/256GB - $729 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.99 x 2.84 x 0.35 inches 152.1 x 72.2 x 8.9 mm |
6.47 x 3.04 x 0.34 inches 164.3 x 77.1 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 8.04 oz / 228.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Splash; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe | Black, Gold, Starry Night |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 81.28% screen-to-body | 6.8-inch, 89.59% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits | AMOLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI | 2688x1216px, 20:9 ratio, 431 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1903 (Excellent) | 1845 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 3.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1621 | 3024 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4277 | 9286 |
| 3D Mark High | |
| 2419 | 5884 |
| 3D Mark Low | |
| 1624 | 4984 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4492 mAh, Li - Polymer | 6150 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
5h 51min
Browsing
13h 53min
Video
8h 34min
Gaming
7h 16min
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
19h 24min
Video
12h 49min
Gaming
13h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F4.0/F1.6 Focal length: 35 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.7x Aperture size: F2.5 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 16 MP (Under-screen) |
134
Overall
142
Photo
127
Video
129
Overall
134
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|