Google Pixel 8 vs Apple iPhone 14 Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8 | Apple iPhone 14 Plus |
|
Released
·
Oct 12, 2023
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
|
6.2-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4575 mAh
|
4325 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | €799 | 6GB/128GB - $899 | €1199 6GB/256GB - $999 6GB/512GB - $1199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.93 x 2.79 x 0.35 inches (~0.47 inches with camera bump) 150.5 x 70.8 x 8.9 mm (~11.87 mm with camera bump) |
6.33 x 3.07 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.8 x 78.1 x 7.8 mm (~11.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 7.16 oz / 203.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Hazel, Rose | Midnight, Purple, Starlight, (Product) RED, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 86.95% screen-to-body | 6.7-inch, 87.97% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 424 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 | Apple 15 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1630 | 2170 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4302 | 5112 |
| 3D Mark High | |
| 2417 | 2817 |
| 3D Mark Low | |
| 1669 | 2244 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4575 mAh, Li - Ion | 4325 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 27.0W Wireless: 18.0W |
Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 41min
Browsing
15h 39min
Video
9h 36min
Gaming
9h 6min
Battery Life Estimate
6h 49min
Browsing
14h 51min
Video
10h 53min
Gaming
8h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung GNV Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, Autofocus) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, OIS, Autofocus) Sensor name: Sony IMX386 Exmor RS Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.25 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 10.5 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
143
Overall
146
Photo
140
Video
137
Overall
134
Photo
141
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 30, 2023 FCC ID value: A4RGKWS6 | Date approved: Sep 22, 2022 FCC ID value: BCG-E8139A |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.85 W/kg |
Head: 0.95 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $759 |
With 256Gb internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|