Google Pixel 6 Pro vs Huawei Mate 50E Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 6 Pro | Huawei Mate 50E |
|
Released
·
Oct 28, 2021
|
Released
·
October 2022
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
6.7-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5003 mAh
|
4460 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 19, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $899 | €999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.99 x 0.35 inches (~0.45 inches with camera bump) 163.9 x 75.9 x 8.9 mm (~11.54 mm with camera bump) |
6.36 x 3.00 x 0.31 inches 161.5 x 76.1 x 8 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Stormy Black, Cloudy White, Sorta Sunny | Black, Silver, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.83% screen-to-body | 6.7-inch, 88.47% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 120Hz, 800 nits | OLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 512 PPI | 2700x1224px, 20:9 ratio, 442 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor (5 nm) | Snapdragon 778G 4G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.80GHz Cortex-X1 2x2.25GHz Cortex-A76 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Mali-G78 MP20 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (15, 14, 13, 12) | HarmonyOS 3 |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1349 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3184 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1824 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 878 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5003 mAh, Li - Ion | 4460 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 23.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 13min
Video
9h 3min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.4 Focal length: 24 mm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 18 mm Pixel size: 1.25 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F3.5 Focal Length: 104 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 11.1 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
International model.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
Discover more
|
|