Google Pixel 4 vs Samsung Galaxy M31s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 4 | Samsung Galaxy M31s |
|
Released
·
Oct 24, 2019
|
Released
·
Aug 06, 2020
|
|
5.7-inch · 2280x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
2800 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 15, 2019 | Jul 30, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - $799 6GB/128GB - $899 |
€310 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.79 x 2.71 x 0.32 inches 147.1 x 68.8 x 8.2 mm |
6.27 x 2.93 x 0.37 inches 159.3 x 74.4 x 9.3 mm |
| Weight | |
| 5.71 oz / 162.0 g | 7.16 oz / 203.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Just black, Clearly white, Oh so orange | Mirage black, Mirage blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 77.32% screen-to-body | 6.5-inch, 86.06% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 443 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2800 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 45 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) OIS, Time-lapse video, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (480 fps) Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 03, 2019 FCC ID value: A4RG020I | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.34 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.01 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
|---|---|
Discover more
|
|