Emporia TALKsmart vs Google Pixel Fold Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Emporia TALKsmart | Google Pixel Fold |
|
1400 mAh
|
4821 mAh
|
|
2.4-inch
|
7.6-inch · 2208x1840px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
0.5GB
|
12GB · 256GB
|
|
Released
·
Jun 27, 2023
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.82 x 2.01 x 0.58 inches 122.5 x 51 x 14.8 mm |
5.50 x 6.25 x 0.23 inches 139.7 x 158.7 x 5.8 mm |
| Folded | |
| (139.7 x 79.5 x 12.1 mm) | |
| Weight | |
| 3.60 oz / 102.0 g | 9.98 oz / 283.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP54 | Yes; IPX8 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys, D-Pad | |
| Colors | |
| Black | Obsidian, Porcelain |
Display
| Size | |
|---|---|
| 2.4-inch | 7.6-inch, 82.64% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | OLED, 120Hz, HDR, 1450 nits |
| Resolution | |
| 2208x1840px, 6:5 ratio, 378 PPI | |
| Front cover display | |
| 5.8 inches 2092 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core | |
| GPU | |
| Yes | Yes |
| Memory | |
| 0.5GBROM: 4 MB | 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDHC up to 32 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13) | |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1483 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3568 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1641 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1203 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 1400 mAh, Li - Ion | 4821 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 21.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 23min
Browsing
13h 38min
Video
7h 22min
Gaming
6h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 5 MP (Autofocus) | 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 10.8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.25 μm |
|
| Third camera | |
| 10.8 MP (Telephoto) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.22 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, 10-bit HDR |
| Front | |
| 8 MP Folded: 9.5 MP |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
147
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 2.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 8, 1 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|