Blackview Tab 80 vs OnePlus 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 80 | OnePlus 12 |
|
Released
·
September 2023
|
Released
·
Dec 11, 2023
|
|
10.1-inch · 1280x800px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
7680 mAh
|
5400 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 05, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $799 | €969 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.49 x 6.14 x 0.30 inches 241 x 156 x 7.5 mm |
6.47 x 2.98 x 0.36 inches 164.3 x 75.8 x 9.15 mm |
| Weight | |
| 17.07 oz / 484.0 g | 7.76 oz / 220.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP65 | |
| Colors | |
| Green, Black, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 78.68% screen-to-body | 6.8-inch, 90.88% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 360 nits | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 1280x800px, 149 PPI | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2176 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc Tiger T606 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1600 MHz |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC1 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 8GB/128GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2243 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6767 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5047 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2744 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7680 mAh | 5400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 23min
Browsing
18h 14min
Video
13h 37min
Gaming
9h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
145
Overall
152
Photo
139
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|