Blackview Tab 70 Wi-Fi vs Samsung Galaxy Tab S7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 70 Wi-Fi | Samsung Galaxy Tab S7 |
|
Released
·
September 2023
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
10.1-inch · 1280x800px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
6580 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.70 x 6.42 x 0.39 inches 246.5 x 163 x 9.9 mm |
9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 18.36 oz / 520.5 g | 17.71 oz / 502.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Iron Grey; Glacial Blue; Mint Green | Phantom navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 73.62% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 300 nits | LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1280x800px, 149 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| RK3562 (24 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2 MHz |
Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Mali-G52 2EE MC2 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 3GB/64GB | 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (13) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | 8000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 5 MP | 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 2 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|